Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Mamutu cepamgaļa Pavlovas IV gaumē

Čehu arheologi netālu no Austrijas un Slovākijas robežas atklājuši par Pavlovu IV nosauktu paleolīta apmetni, kurā pirms aptuveni 29 000 gadu dzīvojuši Gravetas kultūrai piederīgi kromaņjonieši - mūsdienu cilvēku senči. Apmetnē atsegta seno cilvēku virtuve, kuras centrā atradās liela, ap 5 m plata, zemē iedziļināta gaļas cepšanas vieta, kurā bija saglabājušās pēdējās maltītes - mamuta mātītes cepeša - atliekas.

Kā rādās, par apetītes trūkumu pavlovieši sūdzēties nevarēja, jo netālu no centrālās bedres atsedza arī mamuta mazuļa skeletu. Līdzās cepšanas bedrei arheologi atrada arī vairākas vārīšanas bedres ar karsējamiem akmeņiem. Visu virtuvi pēc izrakumu vadītāja Irži Svobodas domām segusi jurtas tipa nojume.

Svoboda norāda, ka, atšķirībā no citām tajā laikā Morāvijas līdzenumā dzīvojušām kopienām, kuru uzturs pamatā sastāvēja no ziemeļbrieža gaļas, Pavlovas IV galvenais iztikas avots rādās bijuši tieši mamuti. Tomēr pavlovieši nav bijuši izvēlīgi - apmetnē atrada arī vairākus polārlapsas, āmrijas un zaķa kaulus, kā arī dažus savvaļas zirga un ziemeļbrieža kaulus.

Izrakumu gaitā uzgāja daudz dažādus akmens, kaula, gliemežvāku un māla priekšmetus, tai skaitā lāpstiņas, ar kurām iespējams rīkojās ēdiena gatavotāji, asmeņus un zāģus, kas varēja lieliski noderēt mamutu sadalīšanai un nelielas ugunī apdedzinātas figūriņas, kurām pēc zinātnieku teiktā varēja būt "maģiska vai rituāla" nozīme. Viena no šādām figūriņām atgādina lauvas galvu.

Pavlovas IV atklājums liks atteikties no dažu speciālistu paustā viedokļa, ka lielo augšējā pleistocēna dzīvnieku, - mamutu, spalvaino degunradžu u.c. medības paleolītā bijušas tik retas, ka par tām "stāstījuši no paudzes paaudzei". Neatbildēts gan paliks jautājums, kāds ārkārtējs iemesls - ienaidnieku uzbrukums, dabas katastrofa jeb vēl kas cits - pavloviešiem lika uz neatgriešanos pamest apmetni, atstājot uz uguns pusgatavas vakariņas.

Attēlā: mamuta kaulu atsegšana apmetnē Pavlova IV.

Avots:

http://m.discovery.com