Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pekinas cilvēks par 200 000 gadiem senāks nekā iepriekš domāts

Pekinas cilvēks jeb sinantrops, kā tika nosauktas no 1921. līdz 1966. gadam Čžoukoudanas alu kompleksā ap 54 km DR no Pekinas atklātās seno hominīdu atliekas, izrādās ir 200 000 gadu senāks nekā iepriekš domāts.

Astoņdesmit gadu laikā Čžoukoudanā notikušas daudzas antropologu un paleontologu ekspedīcijas, kuru gaitā atrasts liels daudzums (ap 17 000) rupji apstrādātu akmens darbarīku un aptuveni 50 atsevišķu hominīdu dažādas skeleta daļu atliekas. 20. gs. II pusē Pekinas cilvēks, kopā ar Javas cilvēku tika pieskaitīts Homo erectus apakšsugām un tā ierašanos Čžoukoudanā attiecināja uz laiku pirms 250 000 - 500 000 gadiem. Precīzāku datējumu nevarēja iegūt, jo nebija tehnoloģiju, kas būtu piemērotas atradumu vietas nogulumu raksturam.
Tagad, izmantojot relatīvi jaunu kvarca kristālos esošo alumīnija un berilija izotopu pussabrukšanas periodu noteikšanas metodi, ķīniešu zinātniekiem no Naņingas universitātes izdevies iegūt datējumu, kas sinantropa parādīšanos Pekinas reģionā ļauj atbīdīt atpakaļ līdz 680 000 - 780 000 gadu.

Salīdzinot datējumus no citām vietām, antropologi tagad secina, ka Homo erectus Ziemeļāzijā spējis piemēroties dzīvei gan aukstāka, gan siltāka klimata posmos.

Sinantrops ir nozīmīgs posms teorijā, kas pieņem, ka cilvēks radies Āfrikā, no kurienes pirmo reizi izceļojis pirms aptuveni 1,8 miljoniem gadu. Pagaidām nav liecību, ka Homo erectus būtu devies uz Eiropu. Tā ceļu uz Āziju iezīmē Dmanisi fosīliju atradums Gruzijā, kuru vecums noteikts 1,75 miljoni gadu. Dienvidāzijā senākais Homo erectus atradums ir Javas cilvēks, kas datēts ar 1,6 miljoniem gadu. Pastāv uzskats, ka Dienvidu un Ziemeļāzijas Homo erectus zari attīstījušies atsevišķi, lielo tropisko mežu masīvu atdalīti. Atsevišķi antropologi uzskata, ka sinantropi bijuši mūsdienu ķīniešu priekšteči, lai arī zinātnieku lielākā daļa šim viedoklim nepiekrīt, ķīniešu, tāpat kā pārējo moderno cilvēku izcelsmi attiecinot uz Homo sapiens migrāciju no Āfrikas pirms 200 000 gadu.

Attēlā: sinantropa rekonstrukcija Čžoukoudanas muzeja ekspozīcijā. Wikimedia Commons.

Avots:

nature.com.

Etiķetes:{tortags,652,1}{/groups}