Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Tanzānijā atklāj 120 000 gadu senus homo sapiens pēdu nospiedumus

Ikgadējā Paleoantropoloģijas biedrības sanāksmē (Mineapole, ASV) antropologs Braiens Ričmonds (Džordža Vašingtona universitāte) ziņoja par jauniem atradumiem Tanzānijā, kam sekoja publikācija 14.aprīlī žurnāla Scientific American portālā.

2010.gadā pēdu nospiedumi tika atklāti Engareserā (Engare SeroNatrona sālsezera krastā Tanzānijas ziemeļos. Šeit pirms 120 tūkst. gadu gājuši 18 indivīdi – mūsdienu tipa cilvēki, kuri atstājuši 350 pēdu nospiedumus mitrajos vulkāniskajos pelnos. Šāda tipa atradumi ir ārkārtīgi reti. Zināmi Afāras australopiteku pēdu nospiedumi Lētolā (3,66 milj. g.) un Āfrikas Homo erectus (respektīvi – Homo ergaster) pēdu nospiedumi Turkana ezera krastā (1,5 milj. g.). Starp šo pēdu nospiedumu pētniekiem bijis arī B.Ričmonds. Pēdu nospiedumi var sniegt informāciju par anatomiju un uzvedību, par gaitas īpašībām, kā arī par grupas sastāvu.

B.Ričmonds ziņoja, ka viena cilvēku grupa gājusi austrumu virzienā. Šajā grupā bija indivīdi, kas skrējuši, un tādi, kuri gājuši nesteidzoties. Iespējams, ka tā nebija konkrētā grupa, bet tikai dažādi indivīdi, kuri gājuši vienā virzienā. Otrā grupā bija 18 cilvēki, kuri gājuši kopā rietumu virzienā.

Pēdu nospiedumi tika salīdzināti ar mūsdienu Kenijas vīriešu un sieviešu, kuri gājuši ar dažādu ātrumu, pēdu nospiedumiem. Secinājums: senā grupā bija gan vīrieši, gan sievietes, gan bērni, pie tam sieviešu bija vairāk nekā vīriešu.

Beigās B.Ričmonds piebilst, ka, protams, grūti spriest par tā laika visu grupu sastāvu, bet, kaut aptuvens, tomēr tas ir priekšstats par cilvēku grupām, kas dzīvojuši pirms 120 tūkst. gadu.

Avoti un literatūra:
Kate Wong. Fossil footprints of early modern humans found in Tanzania. Scientific American, Apr. 14, 2011
Fast Feet: A Springy Step Helps Humans Walk