Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Katrs 10 pasaules iedzīvotājs - neandertāliešu pēctecis

Nesen rakstījām par neandertāliešu un mūsdienu tipa cilvēku sajaukšanās iespējām. Šim jautājumam pieskārāmies arī rakstā par Deņisovas alas cilvēkiem. Toreiz zinātnieki secināja, ka cilvēku populācijās ārpus Āfrikas ir konstatējami līdz 4% neandertāliešu gēnu. Jauns, izdevumā Molecular Biology and Evolution publicēts pētījums šo domu apstiprina, taču piejaukuma apjomu palielina līdz 9%.

Pētot no nedaudz vairāk kā 8000 nukleotīdu pāriem sastāvošu X hromosomas segmentu dys44 (atrodas distrofīnu kodējošā gēna 44 eksonā un daļā no to ietverošajiem introniem 43 un 45) starptautiska zinātnieku grupa jau 1997.gadā bija nonākusi pie secinājumiem, ka viens tā haplotips B006 varētu būt skaidrojams ar neandertāliešu gēnu ieplūdumu Homo sapiens populācijā.

Kad 2010.gadā tika atšifrēts neandertālieša genoms, zinātnieki dys44 segmenta datus no 6092 indivīdiem visās pasaules malās salīdzināja ar attiecīgu neandertāliešu genoma segmentu un konstatēja neandertāliešiem raksturīgas genoma secības mūsdienu cilvēkiem visā pasaulē, izņemot Subsahāras Āfrikas iedzimtos iedzīvotājus. Iespējams, krustošanās process varēja notikt Tuvajos Austrumos drīz pēc tam, kad migrācijas vilnis no Āfrikas ap 80-50 tūkstošiem gadu pirms mūsdienām sasniedz teritorijas, kur dzīvoja neandertālieši.

Attēls: gazeta.ru

Avoti:
Vania Yotova et al. An X-Linked Haplotype of Neandertal Origin Is Present Among All Non-African Populations. Molecular Biology and Evolution, Volume 28, Issue 7, Pp. 1957-19
Jef Akst. Neanderthal DNA In Modern Humans
А.Соколов. Бабушки кроманьонцев, неандертальские Х-хромосомы и кожа из Малапы. Antropogenez. ru 21.07.2011.