Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Atklātas 'dvēseli izsūcošas' lapsenes, kas nodēvētas par godu atprātotājiem - tēliem no grāmatām par H.Poteru

Āzijas dienvidaustrumu daļā atklāta jauna parazītisku lapseņu suga, kas nodēvēta par godu atprātotājiem - tēliem no Džoannas Ketlīnas Roulingas pasaulslavenās jauniešu grāmatu sērijas „Harijs Poters”. 

Informācija par jaunatklāto sugu publicēta žurnālā „PLOS ONE”.

Pēc atklājuma veikšanas, Berlīnes Nacionālā muzeja darbinieki nolēma dot iespēju par jaunatklātās sugas nosaukumu lemt muzeja apmeklētājiem. Pēc rezultātu apkopošanas noskaidrojās, ka balsojumā pārliecinoši uzvarējis „Harija Potera” baisajiem Azkabanas cietuma sargiem - atprātotājiem - veltītais nosaukums Ampulex dementor.

Zombiji un dvēseļu izsūkšana – tikai cilvēku fantāzijas auglis?

Atprātotājlapsenes kā viens no iespējamiem sugas nosaukuma variantiem tika izvēlēts, jo sugas mātītes, līdzīgi kā atprātotāji Roulingas romānā, izsūc dvēseli no saviem upuriem, padarot tos līdzīgus zombijiem. Fantāzijas grāmatā dvēseles izsūkšana notiek ar tā dēvēto nāves skūpstu, kas upuri padara par bezgribas būtni, kas nespēj just jebkādas emocijas. Savukārt Ampulex dementor lapsenes savu upuri par zombiju padara tikai ar viena kodiena palīdzību, pēc kura tas brīvprātīgi seko lapsenei uz viņas alu. Spēja šādi izrīkoties ar saviem upuriem piemīt tikai sugas sieviešu dzimuma pārstāvēm. Parasti no atprātotājlapseņu uzbrukumiem cieš prusaki. Uzbrukums notiek sekojoši: mātīte izraugās savu upuri un ar dzēliena palīdzību ievada neirotoksīnus tā galvā. Inde paralizē kukaiņa smadzenes, un tas nepretojoties seko lapsenei uz tās alu, kur upuri paralizējusī mātīte prusakā iedēj oliņas. Lapsenes oliņas attīstās prusaka iekšienē vairākas dienas. Attīstības gaitā līdz brīdim, kad jaunās lapsenes spēj sagādāt sev barību pašas, tās barojas ar prusaka audiem, kurā tos iedējusi mātīte.

Atprātotājlapsenes mīt Taizemē. Tām raksturīgs košs sarkani-melns svītrojums.

„Kas man sabiedrības izvēlētajā lapseņu nosaukumā šķiet visinteresantākais, ir fakts, ka dvēseļu izsūkšana, kas tikusi uzskatīta par cilvēku fantāzijas augli, kukaiņu pasaulē patiesībā ir realitāte,” Lielbritānijas izdevumam „The Independent” norādījis Kentuki universitātes (ASV) entomologs un Taizemes lapseņu sugu speciālists Maikls Šarkijs (Michael Sharkey).

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams abonēt pieeju apgāda "Apvārsnis" digitālajiem žurnāliem. Vairāk par abonēšanas iespējām ŠEIT

Esošo abonentu autorizācija