Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Atklāj augu, kas 'ēd' niķeli

Zinātnieki atklājuši jaunu augu sugu, kas atšķiras no citām sugām ar kādu neparastu paradumu – augi "barojas" ar niķeli. Jaunatklātie "metālēdāji" lapās spēj akumulēt līdz pat 18,000 daļas uz miljonu (dum) niķeļa (augsnēs niķelis vidēji sastopams 20dum koncentrācijā), turklāt – tie nesaindējas. Lielākā daļa augu ietu bojā arī pie tūkstoškārt mazāka niķeļa līmeņa to sistēmā.

Atklājumu veikuši Filipīnu universitātes zinātnieki, un tā rezultāti publicēti žurnālā „PhytoKeys”.

Spēja absorbēt metālus augu pasaulē piemīt aptuveni 450 sugām, kas sastāda vien 0,15% no kopējā vaskulāro augu sugu skaita (kopējais vaskulāro sugu (paparžaugi un sēklaugi) skaits ir aptuveni 300 000). Tomēr Filipīnu zinātnieku atklātais augs Rinorea niccolifera ar īpaši augsto metālu absorbcijas spēju izceļas arī šo sugu vidū.

Augu sugas, kas spēj akumulēt ievērojamu smago metālu daudzumu, atšķirībā no sugām, kam šāda spēja nepiemīt, var pārvietot no augsnes uzņemtos metāla savienojumus virzienā no saknēm uz lapām, kur tie uzkrājas, neradot augam būtiskus bojājumus. Ja evolūcijas gaitā šāda spēja nebūtu izveidojusies, metālu uzkrāšanās lielā daudzumā sakņu sistēmas daļā augiem būtu letāla. Aprēķināts, ka Rinorea niccolifera lapas sausā veidā satur līdz pat 2% niķeļa. Zinātnieki pieļauj iespēju, ka gadījumā, ja metāla savienojumu koncentrācija augsnēs būtu lielāka, niķeļa daudzums lapās varētu vēl pieaugt. 

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams abonēt pieeju apgāda "Apvārsnis" digitālajiem žurnāliem. Vairāk par abonēšanas iespējām ŠEIT

Esošo abonentu autorizācija