Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Sibīrijas zinātnieki strauji tuvojas iespējai klonēt mamutus

mamuts

2013.gadā Sibīrijas zinātniekiem izdevās atrast īpaši labi saglabājušās mamuta atliekas – gandrīz pusi dzīvnieka ķermeņa, kas daudzus tūkstošus gadu bija gulējis iesalis ledājos. Atradums zinātnes pasaulē izraisīja lielu sensāciju. Atliekas bija saglabājušās tik labi, ka no tām bija iegūstami gan asiņu, gan muskuļaudu paraugi – aizvēsturisko dzīvnieku substances, par kuru atrašanu, ņemot vērā teorētiskās iespējas klonēt izmirušos spalvainos ziloņu radiniekus, jau sen sapņoja paleontologi.

Īsi pēc pērn atrastā Sibīrijas mamuta ekspertīzes sākuma zinātnieki lēsa, ka aptuveni 50-60 gadu vecumā mirušās mātītes atlieku vecums varētu būt ap 10,000 gadu, taču pēc pamatīgākas izpētes konstatēts, ka tās ir vēl daudz senākas – dzīvnieks miris pirms aptuveni 43,000 gadu.

Kāda no pētījumā iesaistītajām zinātniecēm, Jakutskas Ziemeļaustrumu federālās universitātes pārstāve Viktorija Jegorova, izsakot savu vērtējumu par atlieku saglabāšanās stāvokli, teica: „Rezultāti, ko ieguvām pētījumu gaitā, pārsteidza visus. Izrādās, ka mamuta ķermenis, kas ir vairāk nekā 40,000 gadu vecs, ir saglabājies labāk nekā cilvēka līķis pēc pusgada ilga apbedījuma."

Par mamutu izmiršanu ir daudz neskaidrību – joprojām nav zināms, vai lielie zīdītāji izmira pārmedīšanas vai klimata izmaiņu dēļ, kā arī, cik sen izzuduši pēdējie sugas īpatņi. Šobrīd pieņemta versija, ka lielākā mamutu populācijas daļa izmira pirms aptuveni 10,000 gadu, bet neliela, izolēta dzīvnieku grupa, kas mita Vrangeļa salā Krievijā (vairāk nekā 1000km uz austrumiem no Novosibirskas arhipelāga) – pirms aptuveni 4000 gadiem.

Laikā kopš 1806.g. Sibīrijā ir atrastas vairāk nekā 10 mamutu atliekas. Tomēr neviens dzīvnieks nebija saglabājies tika labi kā pērn atrastais eksemplārs.

Šobrīd joprojām notiek intensīvi pērn atrastā mamuta atlieku pētījumi. Izpētes darbos iesaistīta starptautiska pētnieku komanda – pārstāvēta Krievija, Dienvidkoreja, Lielbritānija, Amerikas Savienotās Valstis, Dānija un Moldova.

Lai varētu lasīt visu rakstu, nepieciešams abonēt pieeju apgāda "Apvārsnis" digitālajiem žurnāliem. Vairāk par abonēšanas iespējām ŠEIT

Esošo abonentu autorizācija