Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Nanopārklājums palielina Saules kolektoru efektivitāti

Kompānija Industrial Nanotech (ASV) sākusi ražot Saules kolektorus ar tās patentētā nanokompozītmateriāla Nansulate pārklājumu. Nansulate ir siltumizolējošs materiāls, kas palielina uzkrātā siltuma daudzumu un līdz ar to, - iekārtu efektivitāti.

Industrial Nanotech jaunie kolektori sastāv nevis no vienlaidus plāksnes veida sildvirsmām, bet tos veido uz āru izvirzītu, ar Nansulate materiālu pārklātu cauruļu sistēmas.

Šie kolektori ir dārgāki, taču, pateicoties augstajai energoefektivitātei, palielina ziemā absorbētās enerģijas daudzumu un samazina mājas siltumapgādes kopējās izmaksas.

"Izvirzīto cauruļu paneļi mākoņainā ziemas dienā darbojas ar 60% līdz 70% efektivitāti, kamēr plākšņu tipa paneļiem šie rādītāji nepārsniedz 10% līdz 20%," teica Universal Energy Group pārstāvis Kevins Legorio.

Siltā ūdens iegūšana ir otrais intensīvākais energoprocess dzīvojamās un sabiedriskās ēkās, tūlīt aiz apkures un ventilācijas sistēmu darbības nodrošināšanas. Tāpēc solārie ūdens sildītāji, kas parasti patērē aptuveni 50% līdz 70% mazāk enerģijas nekā gāzes vai elektrības darbinātas iekārtas kļūst arvien populārāki. Piemēram, Kalifornija izvirzījusi mērķi līdz 2017. gadam uzstādīt 200 000 jaunus solāros siltā ūdens sildītājus, bet Havaju salas ir pirmā ASV pavalsts, kur pieņemts likums, saskaņā ar kuru, visās no jauna būvētajās mājās, Saules paneļi būs obligāta enerģijas taupīšanas sistēmu sastāvdaļa. Likums stāsies spēkā, sākot ar 2010. gadu.