Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Vēzis

Vēža pētnieku “svētais Grāls”: asins tests, kas ļauj noteikt vēža klātbūtni agrīnā stadijā

Zinātnieki pasaules lielākajā onkologu sanāksmē Čikāgā (ASV) nākuši klajā ar paziņojumu, ka pētījumos iegūti pozitīvi rezultāti iespējai jau tuvākajā nākotnē radīt asins testu, kas palīdzētu noteikt 10 dažādus vēža tipus pirms simptomu parādīšanās. Šāds tests ļautu ļaundabīgos audzējus atklāt daudz ātrāk, nekā tas iespējams šobrīd un nodrošināt laicīgāku ārstēšanas procedūru uzsākšanu.

Lasīt tālāk ...

Jauns pētījums apšauba mamogrāfijas efektivitāti

mammograph

Mamogrāfija ir krūts audu izmeklēšana ar rentgena stariem. To mēdz uzskatīt par vienu no efektīvākajiem līdzekļiem savlaicīgai krūts vēža atklāšanai. Turklāt, ņemot vērā augsto krūts vēža saslimšanas gadījumu rādītāju, lielā daļā valstu, to skaitā arī Latvijā, atsevišķu vecuma grupu sievietēm mamogrāfijas izmeklējumi ir bez maksas. Latvijā valsts apmaksā mamogrāfijas izmeklējumu reizi divos gados katrai sievietei vecumā no 50-69 gadiem (vecums, kad ļaundabīgā krūts audzēja risks ir augstākais). Tomēr par mamogrāfijas efektivitāti joprojām notiek plašas diskusijas.

Kanādā tika veikts plašs pētījums 25 gadu garumā, kurā tika iesaistīti 90 tūkstoši sieviešu vecumā no 50-69 gadiem, kas dalībai pētījumā tika izraudzītas pēc nejaušības principa. „The British Medicial Journal" 2014.gada februārī publicējis kanādiešu pētījuma rezultātus, kas pārsteiguši daudzus – plašā izpēte pierādījusi, ka mamogrāfijas izmeklējumi nebūt nav tik efektīvi kā domāts iepriekš.

Lasīt tālāk ...

Pierādīts, ka vīnogu sēklas padara vēža ārstēšanu efektīvāku

grapes

Mūsdienās vēzis ir viens no izplatītākajiem pāragras nāves izraisītājiem. Vēzis ir ļaundabīgs audzējs, kuram raksturīga kādas noteiktas šūnu grupas paātrināta, nekontrolējama dalīšanās iznīcinot apkārtējās šūnas un audus. Vēzim ir vairāki veidi. Viens no visbiežāk sastopamajiem ļaundabīgo audzēju paveidiem ir zarnu vēzis, kas sastopams aptuveni 10% vēža slimnieku. Ārsti un zinātnieki visā pasaulē aktīvi strādā pie vēža pretlīdzekļu meklējumiem taču šobrīd diemžēl vēl nav atrasts neviens līdzeklis, kas spētu slimniekiem palīdzēt 100% gadījumu.

Lasīt tālāk ...

Ķīmijterapija var stiprināt audzējus un veicināt to augšanu

Šokējošā pētījumā ASV zinātnieki atklājuši, ka vēža ārstēšanā plaši pielietotā ķīmijterapija pret kuru, atbilstoši BBC News teiktajam, aptuveni 90% blīvo audzēju izstrādā dažādas pakāpes imunitāti, ne tikai būtiski bojā veselās šūnas, bet arī ierosina tām izdalīt proteīnu, kas stiprina audzēju pretestību un veicina to augšanu. Pētījuma rezultāti apkopoti žurnālā Nature Medicine publicētā rakstā.

Lasīt tālāk ...

Skaistuma konkursa dalībniece ASV bez vēža diagnozes gatavojas noņemt abas krūtis - varonīgs lēmums vai pašsakropļošanās propaganda?

24 gadus vecā Miss America fināliste Alīna Roze (Allyn Rose) paziņojusi, ka drīzumā veiks abpusējo mastektomiju. Šo soli jaunā sieviete, kurai nav noteikta vēža diagnoze, grasās spert profilaktiskos nolūkos.

Lasīt tālāk ...

Statistisko vēža gadījumu pieaugumu skaidro ar kļūdainu diagnostiku

Ik dienas daudzi jo daudzi pacienti pasaules klīnikās un privātārstu praksēs saņem šokējošo ziņu, ka analīžu rezultāti diemžēl ir pozitīvi un viņu organismā ieperinājies ļaundabīgais audzējs. Ārsti sāk ārstēšanu, parakstot ķirurģiskas operācijas, ķīmijterapijas kursus, apstarošanu un ilgstošu, smagām blakusparādībām pārbagātu recepšu zāļu lietošanu. Tomēr, kā izrādās lielā daļā gadījumu tā ir nevajadzīga cilvēku pakļaušana dzīvībai un veselībai bīstamām procedūrām.

Lasīt tālāk ...

Ķīmijterapijas līdzeklis iznīcina pirkstu nospiedumus

ASV Imigrācijas dienesta darbinieki 2008. g. decembrī uz vairākām stundām lidostā aizturēja kādu vēža slimnieku, kuram bija pazuduši pirkstu nospiedumi. Kā vēlāk izrādījās, notikušajā bija vainojams viens no ķīmijterapijā bieži izmantotiem medikamentiem - kapecitabīns. Pacienta ārstējošais onkologs šo gadījumu aprakstījis izdevuma Annals of Oncology jaunākajā numurā.

Lasīt tālāk ...

Skorpiona inde, kombinācijā ar nanodaļiņām palēnina smadzeņu audzēja attīstību

Apvienojot nanodaļiņas ar skorpiona indi, kas jau tiek pētīta kā smadzeņu audzēju ārstēšanas līdzeklis, Vašingtonas (ASV) universitātes pētniekiem izdevās samazināt audzēja šūnu izplatīšanos par 98%. 

Lasīt tālāk ...

Noteikts jauns prostatas vēža izplatības marķieris urīnā

Hovarda Hagsa (ASV) Medicīnas institūta pētnieki prostatas vēža slimnieku urīnā atklājuši jaunu bioloģisko marķieri, kas ļauj noteikt vai audzējam ir attīstības tendences.

Lasīt tālāk ...