Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Atkarības

Tabaka nogalina 2 no 3 smēķētājiem

Plašā pētījumā, kurā tika iesaistīti vairāk nekā 200 tūkstoši dalībnieku, noskaidrots, ka divi no trim smēķētājiem nomirs kaitīgā ieraduma dēļ, ja to neatmetīs. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā „BMC Medicine”. 

Lasīt tālāk ...

E-cigaretes – risinājums smēķētājiem vai nopietns drauds veselībai?

Elektroniskās jeb e-cigaretes parasti tiek reklamētas kā veselīgāka cigarešu alternatīva un palīglīdzeklis smēķēšanas atmešanai. Turklāt tiek minēts, ka elektronisko cigarešu dūmi satur tikai „nekaitīgus ūdens tvaikus”, tā neradot risku pasīvajiem smēķētājiem.

Zinātniekiem izdevies pierādīt, ka realitāte diemžēl ir citāda. Kalifornijas universitātes (ASV) zinātnieki veikuši plašu pētījumu, kurā pierādīts, ka e-cigarešu smēķēšana ne tikai apgrūtina ieraduma atmešanas procesu, bet arī rada iekštelpu gaisa piesārņojumu. Pētījuma rezultāti publicēti 2014.gada maijā ”American Heart Association's” žurnālā „Circulation”. 

Lasīt tālāk ...

Enerģijas dzērieni jauniešiem palielina alkohola un narkotiku lietošanas risku

energy drinks

Brīžos, kad nepieciešams tūlītējs enerģijas lādiņš, liela daļa cilvēku trūkstošo enerģiju meklē kofeīnu saturošos produktos.

Izdevumā „Journal of Addiction Medicine" publicēti plaša, amerikāņu zinātnieku veikta pētījuma rezultāti, kas pierāda, ka pusaudži, kas regulāri lieto kofeīnu saturošos enerģijas dzērienus, daudz biežāk cieš no alkohola un narkotiku problēmām un kļūst par smēķētājiem, nekā tie jaunieši, kas enerģijas dzērienus nelieto.

Lasīt tālāk ...

Turcijā atklāts 'īsts', asinis dzerošs 'vampīrs'

Kā veidojies mītiski folkloristiskais asinis dzerošā vampīra tēls? Neapšaubāmi, tajā savijušies dažādi priekšstati par mirušajiem un pazemes jeb aizkapa valstības briesmoņiem. Taču zināma loma varētu būt bijusi arī reālajā dzīvē novērotām psihopatoloģijām. Par to liek domāt šausminošs, izdevuma "Journal of Psychotherapy and Psychosomatics" 2012.g. 5. numurā turku ārstu aprakstīts "vampīrisma" gadījums.

Lasīt tālāk ...

Vakcīna palīdzēs pārvarēt metamfetamīna atkarību

Metamfetamīns ir viena no atkarību visvairāk izraisošajām un biežāk lietotajām, t. s. ielas narkotikām. Pēc ANO Narkotiku un noziedzības apkarošanas biroja datiem pasaulē šobrīd apmēram 25 miljoni cilvēku regulāri lieto šo narkotisko vielu. Metamfetamīna atkarības ārstēšanai pagaidām nav specifisku preparātu, bet esošās terapijas ir mazefektīvas, tāpēc interesi izraisa Skripsa pētniecības institūta (ASV) bioķīmiķu paziņojums par sekmīgiem metamfetamīna vakcīnas izmēģinājumiem ar žurkām.

Lasīt tālāk ...