Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

ASV armija Afganistānā izmēģinās jauno transportrobotu "Big dog"

ASV militārā resora vadība plāno amerikāņu kontingenta Afganistānā skaita palielināšanas ietvaros nosūtīt uz šo valsti robotus „BigDog" (burtiski - lielais suns), kuri pārvietojas nevis uz riteņiem vai kāpurķēdēm kā standarta mašīnas, bet gan uz četrām „kājām". Kā ziņo „Fox News", Afganistāna kļūs par izmēģinājumu poligonu šiem robotiem, kuri ir spējīgi pārvietoties pa grūti pieejamu apvidu, kas nav pieejams parastam transportam, kā arī pārvadāt nozīmīgu daudzumu kravu.

Robotu „BigDog" 2005. gadā izstrādāja kompānija „Boston Dynamics" kopīgi ar „Foster-Miller", „Jet Propulsion Laboratory" un Hārvardas universitāti. Pēc ražotāja sniegtās informācijas, robota raksturlielumi ir visai unikāli. „BigDog" ir aprīkots ar benzīna dzinēju un lai pārvietotos izmanto kinētisko enerģiju, sperot soli pēc soļa, līdzīgi kā dzīvnieki. Robots pārvietojoties rada skaņas, kas atgādina zāles pļaujmašīnu. „BigDog" tāpat izceļas arī ar saviem nozīmīgajiem gabarītiem un konstrukcijas celtspēju. Robots spēj pārvietot vairāk nekā 150 kilogramus, kamēr pašas konstrukcijas svars ir aptuveni 75 kilogrami.

Mašīnas „smadzenes" savukārt sastāv no jaudīga datoru, kuru ar informāciju apgādā virkne mūsdienīgu sensoru. Robots spēj adekvāti novērtēt ne tikai ceļu, bet arī identificēt varbūtējos draudus. „BigDog" ir spējīgs attīstīt ātrumu vairāk nekā 7 kilometri stundā, pārvietoties lēnām vai pat nogulties, atkarībā no situācijas. „BigDog" var pārvarēt kāpumus līdz 35 grādiem, pārvietojoties arī pa kalnainu apvidu, pārvarēt dažādus šķēršļus, pārvietoties pa sniegu un apledojušo virsmu. Jaunākās modifikācijas robots ir spējīgs noturēties „uz kājām", arī saņemot spēcīgu triecienu.

2008. gada martā „Boston Dynamics" publiskoja videoierakstu, kurā tika demonstrētas kompānijas izgudrojuma iespējas. Pašlaik to ir noskatījušies gandrīz astoņi miljoni cilvēku. Izveidota arī īpaša vietne internetā, kurā „BigDog" ražotājs nelielu kolekciju videoierakstu ar robota iespēju atainojumu.

Avots:

www.2v.lv

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.