Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Robotkarpa jūrā meklēs piesārņojuma avotus

Britu zinātnieki izgatavojuši eksperimentālu robotzivi, kuru šī gada laikā izmēģinās Spānijas ziemeļu piekrastē, Gijonas ostas ūdeņos. Zivs uzdevums būs piesārņojuma meklēšana.

Ja pirmie izmēģinājumi sekmēsies, šādas zivis drīzumā varēs sastapt visas pasaules jūrās un iekšzemes ūdenstilpnēs. Roboti ir izgatavoti vadoties pēc karpas apveidiem un to izmaksas sastāda 20 000 britu mārciņu par katru "zivi". Roboti, kas peld atveidojot īstas zivs kustības, ir aprīkoti ar ķīmisko vielu sensoriem, lai varētu noteikt vai ūdenī neparādās bīstams piesārņojums no tādiem avotiem kā noplūdes no kuģiem vai zemūdens cauruļvadiem.

Iepriekšējie modeļi bija darbināmi ar tālvadības iekārtu, taču šie, 1,5 m garie roboti spēs darboties pilnīgi autonomi bez cilvēka iejaukšanās. Iegūto informāciju tie nosūtīs uz krastu ar bezvadu interneta palīdzību.

Kā aģentūrai Reuters pastāstīja viens no robota izstrādes vadošajiem inženieriem, Eseksas universitātes darbinieks Rorijs Doils (Rory Doyle), zinātnieki izvēlējās gatavot mašīnu kā īstas zivs kopiju, jo tās "dizains ir noslīpēts simtiem miljonu gadu evolūcijas laikā un ir neticami energoekonomisks".

Avots:

Telegraph

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.