Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Valdis Krebs: mūsdienu hitleri un staļini var izmantot tīkla analīzi, lai vērstos pret saviem politiskajiem oponentiem

ASV Nacionālās drošības aģentūras (NDA) īstenoto savas valsts pilsoņu interneta un telekomunikāciju totālo izspiegošanu, par ko, izraisīdams plašu, visā pasaulē atbalsojušos skandālu, britu avīzē "The Guardian" sabiedrībai pastāstīja bijušais CIP darbinieks E. Snoudens, savās slejās aplūkojis arī amerikāņu akadēmiskais zinātnes žurnāls "Science". Viens no ekspertiem, kas atbildēja uz "Science" jautājumiem ir ASV latvietis, datorzinātnieks Valdis Krebss.

Izrādās, ka arī daudzas privātās kompānijas izmanto izspiegošanā pielietotajām līdzīgas tehnoloģijas. Savāktos datus kompānijas vai nu pārdod, kā to dara, piemēram, Twitter, vai arī apstrādā sev interesējošas informācijas iegūšanai.

V. Krebss, kura dibinātais uzņēmums Orgnet LLC, strādājot ar viņa paša programmēto un par vienu no labākajiem tīklu analizēšanas un vizualizēšanas instrumentiem atzīto programmu InFlow, piedāvā veikt profesionālu sociālo tīklu analītisko apstrādi, pastāstīja, ka viņš, piemēram, kādai telefona kompānijai palīdzējis noteikt klientus, kuriem ir visplašākais kontaktu loks. Kompānija raizējusies par iespējamību, ka šie klienti varētu mainīt pakalpojuma sniedzēju, vienlaikus "paņemot  līdz" arī savus saziņas partnerus. "Šāds uzdevums daudz neatšķiras no teroristu noteikšanas," Krebs atzīst. "Modelēšana ir tā pati, taču kamēr viena grupa tiek meklēta, lai to iznīcinātu, cita ir vajadzīga, lai no tās saņemtu ienākumus."

Kamēr daži no "Science" aptaujātajiem pētniekiem neuzskata, ka drošības iestāžu veiktā izspiegošana būtu uzlūkojama par nopietnu problēmu jeb pat pauž nostāju, ka valsts drošības vārdā tas ir obligāti jādara, Valdis Krebs ir citās domās. Krebs, kura vecāki un vecvecāki, pēc viņa paša vārdiem, savulaik cietuši no brutālām komunistu un nacistu represijām norāda, ka "mūsdienu hitleri un staļini var izmantot tīkla analīzi, lai vērstos pret saviem politiskajiem oponentiem." "Tāda tipa cilvēkiem iegūstot šādas tehnoloģijas, viss beidzas ātri. "Tas ir labākais veids, lai jūs atrastu un padarītu nekaitīgu," Krebsam piebalso Bostonas Ziemeļaustrumu universitātes politologs Deivids Lazars. Pēc Lazara domām tā nav šodienas valdība, par ko būtu jāuztraucas, bet būtu jādomā, kas var nākt pie varas pēc 20 vai 40 gadiem.

Bez šaubām, gan Krebs, gan Lazars, nevēlēdamies kļūt par disidentiem un apdraudēt karjeru, savos vērtējumos ietur politkorektu toni un izliekas, ka ar "šodienas valdību" viss ir kārtībā. Turpretī Imants Kalniņš, gan runājot nevis atsevišķi par iedzīvotāju saziņas izspiegošanu, bet situāciju kopumā ir skarbi atklāts. Intervijā laikrakstam NRA viņš saka: "Vārds «demokrātija» mūsdienu pasaulē ir dekoratīvs jēdziens, kurš būtībā slēpj pilnīgi citus pārvaldes principus. Runājam par demokrātijām, kas patiesībā ir tirānijas, bezmaz totalitāras sistēmas, kuras sevi piesedz ar vārdu «demokrātija». Demokrātijas vārdā pasaulē tiek sagrautas valstis, pilsētas, fiziski iznīcināti cilvēku tūkstoši… Tātad – reāli darbojas pavisam cits saturs. Reāli darbojošies personāži nav demokrātiski personāži." 

Attēls: Valdis Krebs uzstājas PopTech 2008 konferencē ASV. Foto: Kris Krug

Avots:

sciencemag.org
en.wikipedia.org
nra.lv

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.