Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Itāļu zinātnieki: pat īslaicīga atrašanās piesārņotā vidē var izraisīt vēzi un citas saslimšanas

Milānas universitātes ģenētiķi veikuši pētījumu, kurā noskaidrojies, ka atrašanās intensīva vides piesārņojuma apstākļos pat tik īsu laiku kā trīs dienas var izraisīt noteiktu gēnu pārprogrammēšanos, kā rezultātā ievērojami palielinās risks saslimt ar onkoloģiskām un citām saslimšanām.

Ņemot vērā, ka plaušu vēža slimnieku asinīs un audos nesen tika atklātas izmaiņas gēnu metilācijā, stāsta pētījuma vadītājs Milānas universitātes asistējošais profesors praktiskajā biotehnoloģijā dr. Andrea Bakarelli, mēs nolēmām veikt eksperimentu vietā, kur visu laiku ir paaugstināts gaisa piesārņojums ar mūs interesējošām daļiņām, kas šo procesu varētu izraisīt - metāllietuvē.

Pētnieki salīdzināja asins paraugu rādītājus 63 vispārēji veseliem cilvēkiem, kas strādāja kādā metāllietuvē netālu no Milānas un atklāja, ka strādnieku vidū četros, ar audzēju nomākšanu saistītos gēnos vērojamas nozīmīgas izmaiņas. "Izmaiņas varēja novērot jau pēc trim dienām subjektiem atrodoties piesārņotajā gaisā, kas liecina, ka nelabvēlīgiem vides faktoriem nav nepieciešams ilgs laiks, lai izraisītu ar slimībām saistītu gēnu pārprogrammēšanos," secina Bakarelli. "Tā kā daudzas sīkdaļiņas, kas sastopamas metāllietuves gaisā ir atrodamas arī pilsētas smogā," profesors turpina, "mūsu rezultāti ļauj izvirzīt jaunas hipotēzes par to, kā gaisa piesārņojums ietekmē cilvēka veselību".

Bakarelli arī pastāstīja, ka konstatētās DNS metilācijas izmaiņas ir atgriezeniskas un uz dažām no tām jau šobrīd iedarbojas atsevišķas pretvēža zāles.

Ar pētījumu plašāka sabiedrība pirmo reizi tika iepazīstināta š.g. maijā ASV Torakālās biedrības 105. starptautiskajā konferencē, kas notika Sandjego, Kalifornijā.

Avots:

topnews.in