Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Meksikā savvaļas kukurūzā atklāti modificēto celmu gēni

Ģenētiski modificētas kukurūzas gēni ir nonākuši Meksikas savvaļā, kur tie atklāti šī auga savvaļas šķirnēs, vēsta "New Scientist". Jauna metode, kas nosaka citu gēnu atrašanos organismos, ir arī izbeigusi ilgu strīdu par ģenētiski modificētiem produktiem.

Šī metode liek domāt, ka šādu gēnu atrašana ir daudz komplicētāks process nekā tika uzskatīts līdz šim. 2001. gadā, kad biologi Deivids Kvists (David Quist) un Ignacio Čapela (Ignacio Chapela) ziņoja par ģenētiski modificētas kukurūzas gēnu atrašanos parastajā kukurūzā, viņi saskārās ar pētījumā izmantoto tehnoloģiju kritiku.

Žurnāls "Nature", kurš publicēja zinātnieku darbu, rakstu vēlāk atsauca, jo, citiem pētniekiem mēģinot eksperimentu atkārtot, rezultāts bija nesekmīgs. Toties tagad Elēna Alvareza-Buila (Elena Alvarez-Buylla) ir piepildījusi abu neveiksmīgo biologu sapni. Starp 2000 paraugiem viņa atrada 1% kukurūzas augu, kuros bija modificētais gēns. Pētījuma rezultātu apraksts publicēts žurnāla Molecular Ecology 2009. g. janvāra numurā.

"Tie ir tur, ārā," par "izbēgušajiem" gēniem saka pētījuma līdzautors Pols Geptss (Paul Gepts), "bet tos ir grūti atrast. Pētījumu sarežģī fakts, ka "noklīdušie" gēni dažos reģiona laukos ir atrodami, savukārt citos nav. "Mums jāveic gēnu monitorings pēc iespējas plašākās robežās," Geptss piebilst, norādot, ka ne katra metode un ne katra laboratorija spēj paraugos identificēt svešos gēnus. Pētniekiem jāizraugās pēc iespējas plašākas metodes, lai atklātu izmaiņas genofondā.

Avots:

www.2v.lv