Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Neveiksmīgi beidzies kārtējais HIV vakcīnas radīšanas mēģinājums: injekcijas saņēmušie saslimst biežāk nekā placebo grupa

ASV valdība slēgusi par "HVTN 505" sauktu eksperimentālas HIV vakcīnas II fāzes klīnisko pētījumu pēc tam, kad š.g. 22. aprīlī kārtējā drošības pārbaudē tika konstatēts, ka vakcīnu saņēmušo vidū ir lielāks saslimšanu skaits nekā placebo grupā. 2009.g. uzsāktajā pētījumā pavisam piedalījās apmēram 2500 dalībnieku no 19 pilsētām. No vakcīnu saņēmušo grupas ar HIV bija inficējies 41 cilvēks, bet placebo grupā tādu bija tikai 30.

Visi pētījuma dalībnieki bija pederasti, kuri atzina, ka viņiem ir seksuālas attiecības ar vīriešiem un kuri vakcīnas saņemšanas brīdī bija apgraizīti, 5. tipa adenovīrusa (Ad5) un HIV negatīvi.

Imunizāciju, teikts projekta mājas lapā, izdarīja ar diva veida vakcīnām. Pirmā (praimeris, divas injekcijas) saturēja HIV vīrusa virsmas un apvalka iekšpusē esošus proteīnus, bet otrā (veicinātājs, viena injekcija) - novājinātu Ad5, kas kodē vairākus, arī HIV vīrusā esošus proteīnus. Drošības ziņojums secināja, ka šīs vakcīnas ne tikai nenovērsa saslimšanu, bet arī nesamazināja vīrusa daudzumu asinīs pēc inficēšanās, kā bija iepriekš cerēts.

Lai gan vakcīnas izstrādātāji no ASV "Nacionālā infekcijas slimību un alerģiju institūta", kas ir federālās aģentūras "Nacionālais veselības centrs" ietilpstoša struktūrvienība, tūlīt pēc tam, kad informācija par pētījuma pārtraukšanu parādījās plašsaziņas līdzekļos, paziņoja, ka saslimušo skaits attiecībā pret nesaslimušajiem esot statistiski nenozīmīgs un to varot izskaidrot ar nejaušību, šādu apgalvojumu, ņemot vērā, ka atšķirība bija 37%, nevar nosaukt citādi kā par nezinātnisku un demagoģisku masu apziņas manipulāciju.

Visdrīzāk šāds paziņojums nācis klajā kā neveiksmīgs mēģinājums novērst izmēģinājumu upuru uzmanību no jautājuma par vakcīnu izstrādātāja, resp. - valdības - atbildību. Vervējot brīvprātīgos, Nacionālais infekcijas slimību un alerģiju institūts potenciālajiem dalībniekiem solīja, ka vakcīnas ir drošas, nesatur HIV vīrusu un pārbaudītas izmēģinājumos ar dzīvniekiem un simtiem iepriekšējo klīnisko pētījumu dalībniekiem. Taču izrādījās, ka solījums neatbilst patiesībai un, loģiski secinot, var izvirzīt pieņēmumu, ka injekcijas nevis aizsargāja no saslimšanas vai bija neitrālas, bet, šobrīd nezināmu iemeslu dēļ, iespējams, izraisīja vai veicināja inficēšanos.

Ņemot vērā, ka šis ir viens no daudzajiem neveiksmīgajiem (sk. "HIV AIDS - cerības un vilšanās", atklajumi.lv, 23.02.2009.), par ASV nodokļu maksātāju naudu finansētajiem HIV vakcīnu meklējumiem būtiski ir arī to kritiķu viedokļi, kuri uzskata, ka HIV izpētē tiek ieguldīti proporcionāli slimnieku skaitam neatbilstoši lielas summas. Pēc viņu domām šādu naudu būtu saprātīgāk un efektīvāk veltīt sirds un asinsvadu slimību, vēža, endokrīno saslimšanu, īpaši I tipa diabēta un citu, par HIV/AIDS slimniekiem lielāku cilvēku grupu skarošu slimību izpētē un profilaksē.

Attēls: blogger.com

Avoti:

niaid.nih.gov

cbsnews.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.