Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauns, netoksisks, injicējams lokālais anestētiķis ilgstoši bloķē nervu centrus

Pasaules lielākā pediatriskās medicīnas pētniecības centra - Bostonas Bērnu hospitāļa pētnieki izstrādājuši jaunu, ilgstošas iedarbības anestēzisko zāļu-piegādes sistēmu, kas var radīt kardinālas izmaiņas pirms un pēcoperācijas atsāpināšanā, kā arī, ievērojami ietekmēt hronisko sāpju ārstēšanu.

Pētnieki izmantoja īpaši izveidotas tauku bāzes daļiņas - liposomas, kurās ievietoja spēcīgu anestētiķi saksitoksīnu. Izmēģinājumos ar žurkām preperāts radīja ilgstošu anestētisku efektu bez novērojamas toksiskas ietekmes uz nervu vai muskuļu šūnām. Pētījums 13. aprīlī publicēts ASV Nacionālās zinātņu akadēmijas rakstu krājuma tīmekļa versijā.
"Uzsākot darbu, mūsu mērķis bija panākt, lai ar vienu injekciju radītu nervu blokādi, kas darbojas vairākas dienas, nedēļas vai pat mēnešus," skaidroja pētījuma vecākais autors dr. Daniels Koens. "Tas varētu būt noderīgs arī tādu stāvokļu kā hronisku sāpju terapijai, jo, iepretī sistēmiskai narkotisko preperātu lietošanai, nerada pieraduma risku. Vienkārši sakot, kāda jūsu ķermeņa daļa tiek aizmidzināta un tas arī viss."

Iepriekšējie mēģinājumi izstrādāt lēnas izdalīšanās (resp. - ilgstošas iedarbības) anestētiķus nebija veiksmīgi, jo eksperimentos izmantoja konvencionālos atsāpināšanas preperātus, kuri toksiski ietekmē apkārt esošos audus. Konstatēts, ka audu bojājumus izraisa arī daļa no esošo anestētiķu "iepakojuma" vielām. Tagad Koens un kolēģi raksta, ka, ievietojot saksitoksīnu liposomās, tas spēj bloķēt nervu pārvadītos sāpju signālus, neradot kādus ievērojamus nervu vai muskuļu bojājumus.

Pētnieki laboratoriski izmēģināja vairākas iespējamās vielu kombinācijas - dažādos liposomu tipos ievietoja saksitoksīnu ar vai bez deksametazona, iedarbīga steroīda, kas palielina iekapsulēto anestētiķu iedarbību. Rezultātā izdevās atrast visefektīvākās liposomas, kurās, ievietojot vienu pašu saksitoksīnu, nervu blokāde žurkām turpinājās divas dienas, bet kopā ar deksametazonu, pat septiņas dienas.

Eksperimenti ar šūnu kultūrām un audu analīze pierādīja, ka kombinācija audiem nav toksiska. Turklāt, kad pētnieku komanda eksperimentos izmantotajiem dzīvniekiem pārbaudīja četru, ar nervu bojājumiem saistītu gēnu struktūru, tajā neatklāja nekādas izmaiņas.

Ja šis līdzeklis izrādīsies iedarbīgs arī cilvēkiem, saka dr. Elisone Kola no ASV Nacionālā medicīnas zinātņu institūta, tam būs milzīga ietekme akūtu un hronisku sāpju ārstēšanā. "Lēnās izdalīšanās tehnoloģija var rast arī plašāku pielietojumu zāļu nogādē vajadzīgajā vietā dažādu slimību ārstēšanā."

Šobrīd Koens strādā pie formulas uzlabojuma, lai panāktu vēl ilgāku iedarbības efektu, tajā pat laikā izvairoties no lokālām vai sistēmiskām toksiskām parādībām. "Ļoti iespējams, ka drīz mums būs gatava klīniskiem izmēģinājumiem derīga formula," zinātnieks saka.

Avots:

childrenshospital.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.