Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Atklāts mehānisms, kas Damarlendas kurmjžurkām ļauj uzvarēt vēzi

Ročesteras universitātes (ASV) biologi noteikuši, ka aklās, pazemē dzīvojošās Damarlendas kurmjžurkas cīnās pret vēzi, izmantojot citus molekulārus līdzekļus nekā to izmēros mazākās radinieces - kailās kurmjžurkas. Abi ilgmūžīgie Āfrikas grauzēji ir vienīgie zināmie zīdītāji, kas nekad neslimo ar audzējiem. Pētījuma rezultāti publicēti ASV Zinātņu akadēmijas rakstu krājumā.

Pētnieku komanda profesores Veras Gorbunovas un asistējošā profesora Andreja Seļvanova vadībā pirms trim gadiem atklāja, ka no saslimšanas ar vēzi kailās kurmjžurkas pasargā gēns p16. Šis gēns kailajām kurmjžurkām, atšķirībā no citiem dzīvniekiem un cilvēka, darbojas kā blokators, kas aptur vēža šūnu dalīšanos jau pavisam nelielā to koncentrācijā. (sk. Kailo kurmjžurku noslēpums atklāts – vai solis pretī ģenētiski modificētiem Homo sapiens?, atklajumi.lv, 31.10.2009.)

"Mēs domājām, ka Damarlendas kurmjžurkām ļaundabīgo šūnu izplatības apturēšanai ir līdzīgs mehānisms," Seļvanovs stāsta. Tā vietā izrādījās, ka tās attīstījušas pašas savu īpašo veidu cīņā pret vēzi.

Pētnieki paņēma Damarlendas kurmjžurku šūnas, ievietoja tās laboratorijas traukā un panāca, lai to dalīšanās ātrums ir lielāks par dabisko. Pēc 15-20 dalīšanās reizēm visas traukā esošās šūnas strauji nomira. Veicot analīzes, noskaidroja, ka šūnu nāves iemesls ir apoptozi (šūnu pašnāvību) ierosinošais proteīns beta interferons, ko žurku šūnas sāka izdalīt, atpazīstot priekšvēža stāvokli.

Priekšvēža stadijā iegājušo Damarlendas kurmjžurku šūnu apoptozes mehānisms turklāt nogalina ne tikai kancerogēnās, bet arī visas apkārtējās šūnas. Kā sacīt, dubults neplīst! "Ja mums izdotos ierosināt šādu "tīrās slaucīšanas" reakciju cilvēka organismā attīstījušās vēža šūnās, tā būtu iespēja cīnīties ar daudziem audzējiem un pagarināt saslimušo mūžu," norāda Gorbunova.

Attēlā: publicitātes foto.

Avots:

Vera Gorbunova, Christopher Hine, Xiao Tian, Julia Ablaeva, Andrei V. Gudkov, Eviatar Nevo, and Andrei Seluanov. Cancer resistance in the blind mole rat is mediated by concerted necrotic cell death mechanism. // Proceedings of the National Academy of Sciences, November 5, 2012 DOI:10.1073/pnas.1217211109

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.