Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Noliedz nacistu “nāves eņģeļa” saistību ar dvīņu pilsētu Brazīlijā

Brazīliešu zinātnieki paziņojuši, ka nav pamata saistīt bēdīgi slavenā nacistu doktora – Aušvices slepkavas Jozefa Mengeles – vārdu ar dvīņu populācijas izveidošanos nomaļā robežpilsētiņā valsts dienvidu pavalstī Rio Grande do Sul.

New Scientist raksta, ka šādu versiju nesen publicētā grāmatā izvirzījis argentīniešu vēsturnieks Horhe Kamerass (Jorge Camarasa). Viņš apgalvo, ka 20. gs. 60. gados Mengele regulāri apmeklējis vācu cilmes kolonistu ciematu Linha São Pedro, kas atrodas Candido Godoi pilsētas pievārtē. Drīz pēc tam ciematā sāka strauji palielināties dvīņu dzimstība.

Kamerasa hipotēzi par nepamatotu uzskata Porto Alegre slimnīcas Medicīniskās ģenētikas nodaļas speciāliste Ursula Mate, kuras vadībā 1994. gadā strādāja ārstu grupa, kas pētīja Candido Godoi dvīņu fenomenu.

No 1990. līdz 1994. gadam dvīņu skaits Linha São Pedro jaunudzimušo vidū sastādīja 10%, kamēr pavalstī kopumā vidējais rādītājs bija 1,8%. “Lai gan mēs nevaram zinātniski pamatot dvīņu biežo dzimšanu Linha São Pedro, tomēr citu “dvīņu pilsētu” pastāvēšana, – visbiežāk atsevišķās, norobežotās kopienās ar augstu tuvas pakāpes radinieku precību skaitu, – liecina, ka šeit nav nepieciešama kāda ārēja iejaukšanās,” teica U. Mate. Mates vadītie ārsti intervēja un paņēma asins paraugus 17 no 22 Linha São Pedro 1994. gadā dzīvojošiem dvīņu pāriem. Apmēram puse no tiem izrādījās vienšūnas dvīņi. Noskaidrojās, ka dvīņu ģimenēm vairāku bērnu piedzimšana vienās dzemdībās ir raksturīga jau virknē paaudžu. Asins analīzes savukārt apliecināja, ka šajās ģimenēs ir liels tuvas radniecības pakāpes cilvēku laulību īpatsvars. Tas viss ļauj domāt, ka dvīņu dzimšana ir skaidrojama ar iedzimtības īpatnībām.

Kameresa argumentu, kas viņaprāt liecina par Mengeles iejaukšanos dvīņu dzimšanā – blondos matus un zilās acis, kādi nereti vērojami Linha São Pedro dvīņiem, Mate skaidro kā vācu emigrantiem tipisku ārējo pazīmi.

“Turklāt es nedomāju,” saka Mate, “ka Mengelem būtu zināšanas, nemaz jau nerunājot par līdzekļiem, kas būtu nepieciešami tāda veida ģenētisko manipulāciju veikšanai.” “Vērts ņemt vērā arī to, ka dvīņi šeit dzimuši ilgā laika posmā, arī 1990. gados – tai būtu jābūt kādai ļoti īpašai, ilgtermiņa ietekmei.” Dvīņu dzimšanu skaidro gan ar toksisko atkritumu ietekmi, gan mākslīgās apaugļošanas blakusparādībām, taču mēs joprojām īsti nesaprotam mehānismus, kas to nosaka, tāpēc man grūti ticēt, ka Mengele šo jautājumu varētu būt atrisinājis jau sešdesmitajos gados, atzīmē Mate.

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.