Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Lēta, maksājumu kartes izmēra ierīce dažu sekunžu laikā veic 50 asins testus

Asins analīžu veikšanai bieži nepieciešams salīdzinoši liela tilpuma paraugs, ko atbilstoši apmācīti speciālisti laboratorijā sadala pa frakcijām un individuālām porcijām, kas tiek pētītas sarežgītās un dārgās ierīcēs. Rezultāti vairumā gadījumu kļūst zināmi ne ātrāk kā pēc stundas, bet dažreiz uz tiem jāgaida pat veselu diennakti. Drīzumā tas varētu mainīties - Hjūstonas Metodistu slimnīcas Pētniecības institūts, sadarbībā ar MD Andersona vēža centru ir izstrādājuši maksājumu kartes lieluma ierīci, kas gandrīz momentāli spēj noteikt līdz pat 50 vielu klātbūtni asinīs. Ierīces paredzamā cena - apmēram 10 ASV dolāri.

Jaunā ierīce, kuras prototipa apraksts publicēts žurnāla Nature Communications 2012. g. 18. decembra numurā, nosaukta par volumetrisko kolonnu diagrammas čipu jeb V-čipu, tiek izstrādāta Dr. Lidonga Kina (Lidong Qin) vadībā.

V-čips sastāv no divām plānām stikla plāksnītēm, starp kurām atrodas četri horizontāli novietoti kanāli-tilpnes. Tajos, sākot ar apakšējo, atrodas: 1) ūdeņraža peroksīds; 2) dažāda tipa antivielas, reaģējošas ar noteiktiem proteīniem, lipīdiem, DNS un RNS fragmentiem, un katalāzes enzīms; 3)asins vai citu ķermeņa šķidrumu paraugs; 4) krāsviela.

Sākotnēji kanāli ir savstarpēji atdalīti. Pēc parauga ievadīšanas ierīcē, lai veiktu analīzes, plāksnītes ir jāpārbīda. Pārbīdot, horizontālie kanāli savienojas vertikālā zigzagveida rakstā un pievienojas virs tiem esošajiem vertikālajiem kanāliem. Izveidojas 50 viena no otras atdalītas "mikromēģenes".

Kad ierīcē ievietotās antivielas kādā no "mēģenēm" reaģē ar atbilstošu mērķa substanci (antigēnu) paraugā, piemēram, insulīnu, katalāzes enzīms aktivizējas un sašķeļ ūdeņraža peroksīdu ūdenī un skābeklī. Skābekļa gāze, savukārt, rada spiedienu, kas paceļ krāsvielu vertikālajā kanālā līdz noteiktam, no antigēnu daudzuma atkarīgam līmenim. Jo lielāks antigēnu daudzums, jo augstāk stabiņš paceļas, ļaujot ērti nolasīt rezultātus.

V-čips, protams, nevar aizstāt laboratorisku asins paraugu izpēti, taču tas var kļūt par ļoti noderīgu instrumentu gadījumos, kad laboratorijas nav pieejamas jeb atrodas tālu, taču ārstam nepieciešams ātri noskaidrot saslimšanas iemeslu (piemēram, noteiktu medikamentu vai inžu klātbūtni pacienta organismā) un izlemt, kādu terapiju izmantot.

Attēls: Hjūstonas Metodistu slimnīcas Pētniecības institūta publicitātes foto.

Avots:

methodisthealth.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.