Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauna mikroskopijas tehnoloģija ļauj bez ķīmikālijām ieskatīties šūnā

Divi Lozannas Tehnoloģiju skolas (Šveice) pētnieki uzsākuši jauna veida mikroskopa izstrādi. Ierīce, kurā apvienotas hologrāfiskās mikroskopijas un datoru attēlapstrādes tehnoloģijas, ļauj nanomērogā, bez kontrastvielām (ar izšķirtspēju mazāku nekā 100 nanmetri) aplūkot dzīvus bioloģiskos audus. Jau šobrīd pētnieki dažu minūšu laikā var iegūt attēlus, kurus apvienojot filmā iespējams redzēt dzīvas šūnas iekšienē notiekošos procesus.

Lāzeram skenējot paraugu, hologrāfiski tiek izveidoti daudzi digitālie attēli, kurus tālāk datorā apstrādā, sakārto un attīra no traucējumiem, galarezultātā iegūstot trīsdimensionālu šūnas attēlu, ko virtuāli iespējams "sagriezt", lai atsevišķi atveidotu tās sastāvdaļas - kodolu, ģenētisko materiālu un organoīdus.

"Tā kā mēs izmantojam zemas intensitātes lāzeru," stāsta viens no tehnoloģijas izstrādātājiem J.Kote, "gaismas vai karstuma ietekme uz šūnu ir pavisam neliela. Mūsu tehnoloģija ļauj novērot šūnu, saglabājot to dzīvu ilgu laika posmu."

Nanomikroskopija bez krāsvielu izmantošanas ir svarīgs solis nozares attīstībā. Šāda tehnoloģija ļauj gūt priekšstatu par šūnā notiekošo, novērot, kā tā reaģē uz dažādiem stimuliem, neuztraucoties par iespējamajām izmaiņām, kuras neizbēgami rada svešu vielu klātbūtne.

"Tas paver dažādas jaunas iespējas, pētot, piemēram, farmakoloģisko substanču iedarbību vienas šūnas mērogā," saka Jens Kote.

VIDEO: neirona augšana un sinapses veidošanās 1h laikā (atveras jaunā logā).

epfl_neuron_video

Lai pierādītu jaunās metodes potenciālu, pētnieki izveidoja filmu, kurā redzama neirona augšana un sinapses (divu neironu savienojums) izveidošanās. Filma parāda stundu ilgu procesu, kas fiksēts, katru minūti uzņemot pa vienam attēlam.

Attēls: Ar jauno tehnoloģiju iegūts šūnas attēls. LTS publicitātes foto.

Avots:

http://clrt.net/archives/851 

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.