Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Pirmo reizi plašākai publikai demonstrēts Latvijas pirmais satelīts VENTA – 1

Šodien, 31.augustā, Irbenē notika Latvijas pirmā satelīta Venta–1 prezentācijas pasākums, kura laikā klausītāji varēja klātienē aplūkot pavadoni Venta-1, gūt plašāku priekšstatu par tā izveides procesu, kā arī iegūt jaunāko informāciju par satelīta izstrādi.

Satelītu pirmo reizi plašākai publikai demonstrēja un par tā tehniskajiem datiem un funkcionalitāti stāstīja Venta-1 satelīta izstrādes vadītājs, Brēmenes universitātes profesors Indulis Kalniņš. Savukārt, Ventspils Augsto tehnoloģiju parka Valdes padomniece Dana Reizniece-Ozola klātesošos iepazīstināja ar kosmosa nozares attīstību Latvijā un satelīta izstrādes nozīmību. Vēsturisko atskatu uz pavadoņa izstrādi laika posmā no 2006. - 2011. gadam sniedza Ventspils Starptautiskā radioastronomijas centra (VIRAC) vadošais pētnieks Juris Žagars.

Pasākumu atklāja Ventspils Augstskolas rektors J.Eglītis, Ventspils pilsētas domes priekšsēdētājs A.Lembergs, kā arī Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents J.Eikmanis un Latvijas Republikas Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretārs M.Gruškevičs.

VIRAC vadošais pētnieks Jānis Trokša klātesošiem demonstrēja kuģu raidīto signālu uztveršanu, izmantojot satelīta automātiskās identifikācijas sistēmu, kas atradīsies uz Venta-1. Savukārt pasākuma noslēgumā bija iespēja apskatīt Radioteleskopu RT-32 un uzzināt vairāk par VIRAC plānotajiem projektiem, ar ko iepazīstināja radioastronomijas centra direktors Valdis Avotiņš.

Pavadoņa Venta-1 mērķis būs saņemt kuģu raidītos radiosignālus, kas ļaus noteikt to identitāti, atrašanās vietu, kustības virzienu un ātrumu. Automātiskās identifikācijas sistēmas (AIS) signāli tiek automātiski noraidīti no katra kuģa un līdz šim tika lietoti no apkārtēji esošiem kuģiem navigācijai tuvā attālumā, piemēram sadursmes novēršanai sliktas redzamības apstākļos.

Otrs satelīta uzdevums ir veikt jaunu kosmosa tehnoloģiju testēšanu orbītā. Sadarbībā ar zviedru kosmosa tehnoloģiju firmu AAC Microtec un tās partneriem ASV uz Ventas 1 tiks uzstādīts t.s. „plug and play" (PnP) tehnoloģiju modulis, kura sastāvā ietilpst jauna veida elektriskās enerģijas stabilizēšanas iekārta, elektronu lauka mērīšanas sensors un miniaturizēta sistēma datu pārraidīšanai lietojot amerikāņu NASA sistēmu TDRS.

Bildes no Venta-1 prezentācijas pasākuma skatīt: http://www.vatp.lv

Vairāk informācijas:

Ieva Stumpe

VATP Projektu vadītāja

Tālr./ Fakss: +371 63630435

Mob.: +371 26538834

E-pasts: Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt.

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.