Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Apstiprināts pasaulē lielākais zelta kristāls

Losalamosas Nacionālās laboratorijas Lujana neitronu izkliedes centrā, izmantojot neitronu difraktometriju, apstiprināts pasaulē lielākais zināmais, atsevišķais zelta kristāls. Šis īpašais zelta gabals sver 217,78 gramus un tā tirgus vērtība noteikta 1,5 miljonus ASV dolāru liela.

"Atomu izkārtojums šāda izmēra zelta kristālos vēl nekad iepriekš nav ticis pētīts un tagad mums ir unikāla iespēja to izdarīt," teica Maiami universitātes Ģeoloģijas nodaļas vadītājs, profesors Džons Rakovans, kuram anonīms ASV pilsonis bija nodevis ekspertīzei četrus, viņam piederošus, kādā Venecuēlas upē atrastus zelta gabalus.

Tīrradņus Rakovanam Lujana centrā palīdzēja analizēt atsevišķo kristālu difrakcijas (single-crystal diffraction - SDC) instrumenta speciālists, Jaunmeksikas valsts universitātes profesors Heincs Nakote un Svens Vogels, kurš specializējies darbā ar augsta spiediena/izvēles orientācijas (high-pressure/preferred orientation - HIPPO) instrumentu. Neitronu instrumentu izmantošana ir teju vienīgā metode, kas šādos gadījumos ļauj noteikt parauga viendabīgumu, to nesašķeļot - ne rentgenstari, ne elektroni nespēj tik dziļi iespiesties materiālā, kā to var neitroni.

Veicot nodoto paraugu izpēti, zinātnieki konstatēja, ka trīs no četriem gabaliem patiešām ir atsevišķi kristāli. Īpašu interesi izraisīja golfa bumbiņas izmēra zelta tīrradnis, kas iepriekš tika uzskatīts par pasaulē lielāko trapecohedrālo zelta kristālu, bet kuru 2006.g. nepieņēma izsolē, balstoties uz aizdomām par tā autentiskumu. Un patiešām, izrādījās, ka šis gabals nav vienlaidus kristāls, bet sastāv no vairākām daļām.

Perspektīvas izmantot SDC instrumentu kristālu izpētē Rakovans atklāja, kad viņš ar to pirms 12 gadiem veica OH grupas izkārtojuma izpēti dabīgos apatīta kristālos. "Darba gaitā es apjautu, ka neitronus var izmantot arī cita veida materiālu pētniecībā. Es sapratu, ka neitronu difrakcija būtu ideāls līdzeklis, lai "ieraudzītu" paraugu iekšējo, kristalisko uzbūvi, tos pašus neiznīcinot."

Attēls: Losalamosas Nacionālās laboratorijas publicitātes foto.

Avots:

lanl.gov

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.