Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Jauns materiāls gāzu uzglabāšanai

Mičiganas universitātes zinātnieki izstrādājuši jaunu, sūklim līdzīgu nanomateriālu ar rekordaugstu virsmas laukumu. Jaunais, gāzu uzglabāšanai paredzētais materiāls var ievērojami paātrināt videi draudzīgu, ar ūdeņradi darbināmu degvielas šūnu izstrādi.

 Ādams Mecgers un kolēģi sava pētījuma aprakstā, kas publicēts izdevuma Journal of the American Chemical Society 131. numurā atzīmē, ka zinātnieki jau daudzus gadus centušies atrast materiālu, kas ļautu optimizēt ūdeņraža uzglabāšanu futūristiskos, ar degvielas šūnu saražotu elektrisko strāvu darbināmos automobīļos. Par spīti vairāku daudzsološu materiālu noskaidrošanai, pētniekiem tomēr nebija izdevies sasniegt ASV Enerģijas departamenta noteiktos ūdeņraža uzglabāšanas standartus potenciālajiem degvielas šūnu elektromobīļiem. Ļoti iespējams, ka tagad, izmantojot jauno materiālu, tomēr izdosies izveidot standartiem atbilstošu degvielas šūnu.

Materiāls, nosaukts par University of Michigan Crystalline Material-2 (UMCM-2) sastāv no cinka oksīda nanoklāsteriem - katrs izmēros atbilstošs 1/50 000 daļai no cilvēka mata biezuma -, kas, savstarpēji savienoti ar organiskām vielām, veido vienotu, porainu struktūru. Materiāla ietilpību raksturo tā svara un virsmas laukuma attiecība - izklājot plaknē aptuveni 1 gramu UMCM-2, tā platība būs vairāk nekā 5000 kvadrātmetru.

Avots:

http://pubs.acs.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.