Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Tuvojas diena, kad zelts vairs nebūs dzeltens

Zelts un sudrabs - dzeltenais un baltais metāls - simbolizē šķietami nemainīgas vērtības. Tomēr drīz mūsu ikoniskie priekšstati par šo dārgmetālu krāsu var sākt mainīties - Sauthemptonas (Lielbritānija) universitātes zinātnieki izstrādājuši tehnoloģiju, kas zeltam vai jebkuram citam metālam var likt mirdzēt visdažādākajās krāsās.

 Pretēji aviobūvē, mašīnbūvē un citās nozarēs visai plaši pielietotajai anodizācijai - procesam, kurā virsmas antikorozīvo un abrazīvo īpašību uzlabošanai metāls elektrolītā tiek pārklāts ar plānu oksīda un krāsvielas kārtu, jaunā tehnoloģija izmaina virsmas struktūru, nemainot tās ķīmiskās īpašības. Ar mikroskopiskiem, tikai 100 nanometru (1) maziem padziļinājumiem un izcēlumiem tiek mainīts gaismas laušanas leņķis un absorbcija. Savukārt, atkarībā no izveidoto virsmas struktūras elementu izmēra un formas priekšmets iegūst to vai citu krāsu. Dažādi apstrādājot viena priekšmeta virsmu, tas kļūs daudzkrāsains.

"Šī ir pirmā reize, kad metāla krāsu izdevies izmainīt tādā veidā," teica projekta vadītājs, Sauthemptonas universitātes Optoelektronikas pētniecības centra direktora vietnieks profesors Nikolajs Žeļuģevs. "Mums apkārt esošo priekšmetu krāsu nosaka to mijiedarbība ar gaismu. Piemēram, ja priekšmets atstaro spektra sarkano daļu, bet absorbē pārējās, tad mums tas izskatās sarkans."

Priekšmetu virsmas pētnieki šobrīd apstrādā, izmantojot jonu kūļa frēzēšanu - tehnoloģiju, kas strādā līdzīgi smilšu strūklai, tikai atomu mērogā. Zinātnieki uzskata, ka virsmas struktūras izmaiņas veicot rūpnieciski būtu iespējams izmantot kādu citu, lētāku un mazāk sarežģītu apstrādes veidu, piemēram nanoiespiešanu, kad virsmas līdzīgi kā CD/DVD disku izgatavošanas procesā tiek apstrādātas ar iepriekš sagatavotām veidnēm.

Līdzās juvelierizstrādājumu dažādošanai, piedāvājot pircējiem netradicionālas krāsas zelta, sudraba un citu dārgmetālu priekšmetus, šī tehnoloģija varētu būt noderīga arī praktiskākās jomās, kā piemēram naudaszīmju drošības elementu uzlabošanā.

Attēls: Flickr.com

Piezīmes:

(1) 100 nanometri atbilst 1/400 daļai no cilvēka mata.

Avoti:

southampton.ac.uk
ionbeammilling.com 
en.wikipedia.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.