Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Atrasti 1,5 miljonus gadu seni cilvēka pēdu nospiedumi

Bornmoutas universitātes (Lielbritānija) zinātnieki paziņojuši, ka nesen Kenijā atrastie pārakmeņojušies pēdu nospiedumi pieder mūsdienu cilvēka agrajam sencim Homo ergaster, kā nereti dēvē agrīnos Homo erectus sugai piederīgos. Lāzerskenējumi ļāva noteikt, ka šī hominīda kāja jau pirms 1,5 miljoniem gadu anatomiski līdzinājusies mūsdienu cilvēka ekstremitātei - tai ir izliekta pēdas velve un īsi pirksti ar pēdai pieguļošu īkšķi. Tāpat kā mēs, arī homo ergaster, sperot soli, svaru vispirms pārnesis no papēža uz pēdas spilvenu un tad uz īkšķi.

Atrastās pēdas piederējušas diviem indivīdiem, kuri pārvietojušies 5 līdz 6 metru attālumā viens no otra. Viens, atsevišķs, mazāks nospiedums, domājams, piederējis bērnam. Spriežot pēc soļa garuma, zinātnieki lēš, ka pieaugušo būtņu augums varēja būt aptuveni 1,70 m.
Šis ir otrais tik senu pēdu nospiedumu atradums. Pirmo antropoloģe Mērija Līkija pirms 31 gada atrada sacietējušu vulkānisko pelnu kārtā Lētoli ielejā Tanzānijā. Nospiedumu vecums tika noteikts 3,75 miljoni gadu un to bija atstājuši trīs australopitēki - hominīni, kas vairāk līdzinājās pērtiķim nekā mūsdienu cilvēkam.

Pilnībā mūsdienīgs cilvēka tips Homo sapiens izveidojās tikai pirms 200 000 gadu.

Attēls: Matthew Bennett, Bornmoutas universitāte