Jaunie zinātnieki veidos Zinātnes ētikas komisiju

Latvijas Jauno zinātnieku apvienība (LJZA) izveidos savu Zinātnes ētikas komisiju, lai sekmētu zinātnieku ētikas principu ievērošanu akadēmiskajā vidē un aktualizētu esošās problēmas.

22. aprīlī LJZA rīkotajā seminārā jaunie zinātnieki un doktoranti diskutēja par ētikas jautājumiem zinātnē un analizēja Latvijā spēkā esošo Zinātnieka ētikas kodeksu, Eiropas Komisijas izstrādāto Eiropas pētnieku hartu un līdzšinējo Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) un Latvijas Zinātnes padomes (LZP) Ētikas komisijas darbību. Semināra dalībnieki secināja, ka abos dokumentos ietvertajām normām un komisijai būtu stingri un droši jāregulē zinātniskā darbība tomēr ne vienmēr tā notiek, it īpaši, ja ētikas normu pārkāpšana skar jauno zinātnieku un doktorantu intereses.

Maksims Igoņins, LJZA Zinātnes ētikas grupas pārstāvis: „Ir būtiski jaunajiem zinātniekiem apzināties, ka mūsu tiesības ir diezgan labi formulētas." Autortiesības, plaģiātisms, diskriminācija, zinātniskā ekspertīze - šie ir daži no zinātnes ētikas aspektiem. Semināra laikā jaunie zinātnieki izklāstīja vairākus gadījumus no personīgās pieredzes, kad nonākuši nepatīkamās situācijās un pat cietuši zaudējumus savu pieredzējušo kolēģu darbību rezultātā.

Luīze Ventaskrasta, LJZA Zinātnes ētikas grupas pārstāve: „Saprotams, ka jaunajiem zinātniekiem arī psiholoģiski ir ļoti grūti iestāties pret kādu savu kolēģu vai darba vadītāja rīcību. Uzklausot LJZA biedru pieredzi un iepazīstoties ar Eiropas un Latvijas zinātnieku ētikas esošajiem dokumentiem, top skaidrs, ka Latvijas zinātniskajā vidē problēmas pastāv, bet tās ir risināmas."

Semināra dalībnieki bija vienisprātis, ka LJZA aktīvāk jāiesaistās zinātnes ētikas principu ievērošanas nodrošināšanā, šim nolūkam izveidojot LJZA Zinātnes ētikas komisiju. Plānots, ka tā sadarbosies ar LZP un LZA paspārnē darbojošos Ētikas komisiju nodrošinot objektīvu visu iesaistīto pušu uzklausīšanu un situācijas risināšanu.

Par LJZA

LJZA ir organizācija, kas apvieno Latvijas jaunos zinātniekus un doktorantus, pārstāv viņu intereses valsts zinātnes politikas plānošanas procesā, sniedz padomus par doktorantūru, rada vidi doktorantu un jauno zinātnieku sadarbībai un popularizē zinātni. Organizācija dibināta 2005. gada nogalē, un šobrīd apvieno 266 biedrus. Pārstāv Latviju starptautiskajās organizācijās Eurodoc (European Council of Doctoral Candidates and Young Researchers) un WAYS (World Academy of Young Scientists).

Informāciju sagatavoja un papildu informācija: LJZA pārstāvis Jānis Jaško, Šī e-pasta adrese ir aizsargāta no mēstuļu robotiem. Pārlūkprogrammai ir jābūt ieslēgtam JavaScript atbalstam, lai varētu to apskatīt., mob.tālr. 22066298