Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Kopš 1920.gada Sahāras tuksnesis izpleties par 10%

Kopš 1920.gada Sahāras tuksnesis ir izpleties par aptuveni 10%, jaunā pētījumā noskaidrojuši Merīlendas universitātes (ASV) zinātnieki. Pētījuma autori uzskata, ka visticamāk izplešas arī citi pasaules tuksneši. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā “Journal of Climate”.

Viena no pazīmēm, kas raksturo tuksnešus, ir mazs nokrišņu daudzums. Parasti par tuksnesi sauc apvidu, kurā gada laikā nokrišņu daudzums nepārsniedz 250 mm (reizēm pat 100 mm).

Jaunajā pētījumā Merīlendas universitātes zinātnieku komanda analizēja Āfrikas nokrišņu datus no 1920.gada līdz 2013.gadam. Ikgadējo nokrišņu dati parādīja, ka Sahāras tuksnesis, kas aizņem kontinenta ziemeļu daļu, kopš 20.gadsimta 20.gadiem izpleties par 10%.

Analizējot nokrišņu sezonālās variācijas, pētījuma autori secināja, ka visizteiktāk izplešanās notika vasaras sezonā, kad tuksnesim raksturīgais nokrišņu daudzums bija pat par 16% lielākai zemes platībai.

Lai gan pētījumā zinātnieki pievērsušies Sahāras tuksnesim, viņi uzskata, ka līdzīgas pārmaiņas varētu skart arī citus pasaules tuksnešus.

Tuksneši veidojas galvenokārt subtropu zonā Hedlija cirkulācijas dēļ. Hedlija cirkulācija veido nokrišņu deficīta zonu (saukta arī par Hedlija šūnu), kurai raksturīgs sauss un karsts gaiss. Pētījuma autori uzskata, ka klimata pārmaiņas Hedlija cirkulāciju paplašinās, kā rezultātā var paplašināties gan esošie, gan veidoties jauni tuksneši.

Sahāras tuksnesis ir pasaulē lielākais smilšu tuksnesis un otrs lielākais pasaules tuksnesis (lielākais pasaules tuksnesis ir Antarktīda). Tā platība aizņem aptuveni 9 miljonus kvadrātkilometru jeb vairāk nekā 25% no visa Āfrikas kontinenta. Sahāras tuksnesis, tāpat kā visi citi pasaules tuksneši, maina savas robežas sezonu griezumā, paplašinoties sausajos ziemas mēnešos un sarūkot mitrākajā vasarā.

Tomēr Sahāras tuksneša izplešanās vairs neietilpst dabīgo klimata ciklu robežās – izpētīts, ka dabīgie klimata cikli varētu būt atbildīgi par aptuveni 2/3 tuksneša platības pieauguma, savukārt par atlikušo 1/3 visticamāk atbildīgas klimata pārmaiņas.

Visuzskatāmāk pārmaiņas redzamas Sāhela semiarīdajā zonā, kas ir Sahāras tuksneša pārejas zona ziemeļos. Sāhela zonā atrodas Čada ezers, kas pēdējo gadu laikā ir sācis pakāpeniski izžūt, jo ezera baseinā nonāk aizvien mazāk nokrišņu no apkārtējām teritorijām.

Tuksnešu izplešanās trends var radīt nopietnas problēmas nākotnē – neauglīgu teritoriju paplašināšanās augošas populācijas apstākļos potenciāli var vēl vairāk saasināt gan ekonomiskās, gan pārtikas trūkuma problēmas.

Avots:

cmns.umd.edu

Attēls: en.wikipedia.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.