Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

Kā klimata pārmaiņas ietekmē putnu dziesmas?

Senāk, kad ogļrači raktuvēs sev līdzi ņēma būrī iesprostotus kanārijputniņus, viņi to nedarīja, lai pazemē justos mazāk vientuļi. Indīgu gāzu, piemēram, metāna vai tvana noplūdes gadījumā kanārijputniņš tās sajustu pirmais, laicīgi ar savu nāvi brīdinot ogļračus par noplūdi un palīdzot tiem izkļūt no raktuves neskartiem. Putni ir ārkārtīgi jūtīgi pret apkārtējās vides izmaiņām. Vērojot tos, mēs varam uzzināt vairāk, nekā paši spējam sajust.

Jaunā pētījumā, kas publicēts žurnālā “The Condor: Ornithological Applications”, putnu balsis kārtējo reizi mūs brīdina par gaidāmu nelaimi. Pētnieks Maiks Makgrans (Mike McGrann) Kaskāžu un Klamatu kalnu putnu dziesmās ir saklausījis satraucošu vēsti – tie cieš no klimata pārmaiņām.

Zinātnieki no Viljama Džesupa universitātes (ASV) un Kalifornijas Zivsaimniecības un dabas zinātņu departamenta (ASV) Kalifornijas kalnu reģionos izvietoja simtiem automatizētu diktofonu, lai ierakstītu putnu dziesmas. Ierakstus viņi vizualizēja ar datorprogrammām un veica attēlu statistisko analīzi, lai novērojumos atrastu sakarības.

Zinātnieki pētīja dažādu kalnos mītošo putnu sugu dziesmas, piemēram, tumšacu junko Junco hyemalis un rietumu tanagru Piranga ludoviciana.

Putnu dziesmu biežums un intensitāte ļauj pētniekiem noteikt, vai dziesmas sasniegušas savu “augstāko punktu” agrāk nekā ierasts - agrākie pētījumi ir pierādījuši, ka putni dzied visbiežāk pārošanās sezonas kulminācijā. Ar šo sakarību pēc putnu dziesmām var noteikt pārošanās sezonas stadiju konkrētā vietā un laikā un līdz ar to – noskaidrot, kā mainījušies putnu paradumi gada griezumā (migrācija, pārošanās).

Šai pētījumā zinātnieku galvenais mērķis bija tikai pārbaudīt izstrādātās metodes efektivitāti, tomēr jau pirmie iegūtie rezultāti ir satraucoši – tie liecina, ka migrējošie putni tiek pakļauti lielam klimata pārmaiņu riskam, jo lielākā dziedēšanas aktivitāte tagad novērojama agrāk nekā ierasts.

Paaugstinātas temperatūras ziemošanas vietās mudina putnus agrāk doties uz savām vasaras mājām – to darot pirms zeme ir pilnībā atkususi. Ierodoties galamērķī agrāk, putni var sastapties ar situāciju, ka trūkst ēdamo kukaiņu u.c pārtikas. Putniem savas aktivitātes ir jāietilpina īsākā laika sprīdī, kas apdraud viņu spēju izdzīvot.

ASV zinātnieku pētītos putnus varētu dēvēt par moderno ekvivalentu ogļraču kanārijputniņiem, jo tie mūs brīdina par izmaiņām sarežģītos ekoloģiskajos ciklos, kas attīstījušies lēnām - miljoniem gadu laikā.

Avoti:

popsci.com
bioone.org

Attēls: en.wikipedia.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.