Atklājumi.lv

e-žurnāls par zinātni, cilvēku un rītdienas tehnoloģijām

2014.gada janvāris-oktobris: karstākie 10 mēneši kopš 1880.gada

Lai gan par globālās sasilšanas iemesliem joprojām notiek asas diskusijas, viens ir skaidrs – globālā sasilšana patiešām eksistē, un termometra stabiņi pakāpeniski ceļas aizvien augstāk un augstāk. ASV „National Oceanic and Atmospheric Administration” (NOAA) klimata pētnieki informējuši, ka laika periods no 2014.gada janvāra līdz 2014.gada oktobrim bijis karstākais kopš 1880.gada, kad tika uzsākti regulāri temperatūru mērījumi.

Kopējā vidējā temperatūra šā gada pirmajos 10 mēnešos pārsniegusi vidējo 20.gadsimta temperatūru par 0,68⁰C – vidējā aprēķinātā 20.gadsimta temperatūra ir +14,1⁰C, bet šogad reģistrētā - +14,78⁰C.

Lielākās izmaiņas piedzīvojusi globālā zemes virsmas temperatūra. Oktobrī tā 20.gadsimta vidējo rādītāju pārsniedza par 1,05⁰C, kas ir piektais augstākais oktobra mēneša rādītājs kopš 1880.gada. Pasaules okeāna virsmas temperatūra ilggadīgo rādītāju pārsniedza šķietami mazāk - par 0,62⁰C, taču statistikas dati liecina, ka tas ir augstākais oktobra mēneša rādītājs kopš 1880.gada.

Oktobrī vidējā piezemes un ūdens temperatūra kopumā pārsniegusi vidējo par 0,74⁰C. Dienvidu puslodē tika piedzīvots karstākais oktobris temperatūru uzskaites vēsturē, bet Ziemeļu puslodē – trešais karstākais.

Pēc „Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra” (LVĢMC) datiem, Latvijā vidējā gaisa temperatūra oktobrī (+6,5⁰C) ilggadīgo normu pārsniedza par 0,1⁰C, tomēr mēnesis nav uzskatāms par karstu, tieši pretēji – šogad piedzīvots piektais vēsākais oktobris 21.gadsimtā. Kā ziņo LVĢMC, siltākais oktobris 21.gadsimtā un otrs siltākais ilggadīgajā datu rindā, Latvijā piedzīvots pirms 8 gadiem, 2006.gadā, kad vidējā gaisa temperatūra sasniedza +9,5⁰C atzīmi.

Rekordliels karstums 2014.gadā piedzīvots maijā, jūnijā, augustā un septembrī. Par jūniju gaisa un ūdens temperatūru rekordiem plašāk iespējams uzzināt atklājumi.lv  š.g. jūlijā publicētā rakstā "Zinātnieki satraukti par gaisa temperatūru pieaugumu - 2014.gada jūnijā piedzīvots rekordliels karstums".

Akcentējot globālās sasilšanas tendences, klimatologi norādījuši arī to, ka 12 mēnešu periods no 2013.gada oktobra līdz 2014.gada septembrim bija karstākais jelkad reģistrētais secīgais laika posms.

Augšējā attēlā: NOOA orbitālais meteosatelīts mākslinieka skatījumā. Publicitātes attēls.

Avoti:

wmo.int
ncdc.noaa.gov
meteo.lv 

Etiķetes:{tortags,1143,1}

Brīvpieejas materiāls. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.