Bagātie arī raud: labāk nodrošinātiem bērniem lielāka iespēja iegūt alerģiju pret zemesriekstiem

Jauns, amerikāņu imunologu pētījums liecina, ka pēdējos gados novērotais pieaugums saslimšanām ar zemesriekstu alerģiju cēloņsakarīgi saistīts ar bērna vecāku ienākumu līmeni. Pētījums apstiprina t.s. "higiēnas hipotēzi", kuras piekritēji uzskata, ka pārāk sterila, turīgajām ģimenēm nereti raksturīga vide traucē normālai bērna imūnistēmas attīstībai.

Zinātnieki analizēja datus par 8306 ASV dzīvojošiem bērniem un pieaugušajiem, kuru asins paraugus ieguva nacionālajā veselības inspekcijā 2005 - 2006. g. Apmēram 9% apsekoto asinīs atklāja palielinātu uz zemesriekstu proteīniem reaģējošu antivielu līmeni.

Vecumā no 1 līdz 9 gadiem bērniem no ģimenēm ar augstāku ienākumu līmeni konstatēja lielāku iespējamību saslimt ar zemesriekstu alerģiju nekā vienaudžiem no mazturīgākiem slāņiem. "Tas varētu nozīmēt," saka pētījuma vadošā autore alergoloģe Sandra Džipa (Sandra Yip), "ka bērna attīstības pirmajā desmitgadē iegūtais jūtīgums pret zemesriekstiem ir saistāms ar ģimenes turīgumu, bet vēlākā vecumā šī sakarība zūd."

Kopumā tika konstatēts, ka zemesriekstu alerģija biežāk skar visu vecuma grupu vīriešus un etnisko minoritāšu pārstāvjus. Lielākais specifisko, pret zemesriekstiem vērsto antivielu līmenis, savukārt, parādījās vecuma grupā no 10 līdz 19 gadiem, mūža otrajā pusē pamazām izzūdot.

Iegūtie rezultāti atbilst arī citam šogad publicētam pētījumam, kurā noskaidrots, ka bērniem, kas dzīvo pilsētas, kur ienākumu līmenis kopumā ir augstāks, iespējamība iegūt kādu pārtikas alerģiju ir lielāka nekā laucinieku atvasēm.

Saskaņā ar ASV alergologu asociācijas datiem, no alerģiskām zemesriekstu izraisītām reakcijām valstī cieš apmēram 400 000 skolas vecuma bērnu. Zemesrieksti ir alergēns, kas visbiežāk izraisa tādas pēkšņas un smagas reakcijas kā anafilaktiskais šoks. Lai izvairītos no lēkmēm alerģiski bērni nedrīkst ēst produktus, kas satur zemesriekstus vai citus alergēnus pret kuriem viņiem izveidojies pārmērīgs jutīgums. Diemžēl ne vienmēr tas ir vienkārši, jo bieži vien produktu sastāvā ir saturā nenorādīti piemaisījumi.

Avots:

acaai.org

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.