Flavonoīdi augļos un dārzeņos, vitamīns D un kurkumīns var aizkavēt Alcheimera slimības attīstību

Flavonoīdi ir dažādos augos, augļos un dārzeņos, tai skaitā tējā, kakao pupiņās un vīnogās (sarkanvīnā) sastopama ķīmisku vielu grupa. Tie ir fenola savienojumi, kuru labvēlīgā ietekme uz organismu ķīmiķiem un biologiem jau sen zināma - flavonoīdi darbojas kā antibiotikas, tiem ir pretaudzēju aktivitāte, pretiekaisuma, antioksidatīva un asinsvadu caurlaidību regulējoša iedarbība. Tagad flavonoīdiem bagātas pārtikas lietošanu uzturā rosina jauns secinājums - tie, ļoti iespējams, spēj aizsargāt arī pret pagaidām neārstējamo Alcheimera slimību, kuras pazīstamākās izpausmes ir atmiņas zudums un vecuma vājprāts.

Uzstājoties Britu farmakoloģijas biedrības vasaras konferencē Edinburgā, dr. Roberts Viljamss, bioķīmiķis no Londonas Kings College teica, ka, neskatoties uz plašāku, klīnisku pētījumu veikšanas nepieciešamību, pieaugošs epidemioloģisku datu klāsts liecina, ka atsevišķi flavonoīdi Alcheimera slimības pacientiem var sniegt terapeitisku iedarbību. "Šie intriģējošie ziņojumi," sacīja dr. Viljamss, "sniedz liecības, ka flavonoīdiem bagāts uzturs, kurā ietilpst dārzeņi, augļu sulas un sarkanvīns aizkavē slimības attīstību."

Dr. R. Viljamss norādīja, ka par iespējamo flavonoīdu labvēlīgo iedarbību Alcheimera slimības gadījumā zinātnieku vidū līdz šim valdīja skeptiska attieksme, kas skaidrojama ar faktu, ka lielākā, ar pārtiku uzņemtā flavonoīdu daļa nemaz nespēj nonākt līdz smadzenēm, jo ļoti ātri tiek sašķelta organisma vielmaiņas procesos. Flavonoīdi ir arī antioksidanti un vairākos, iepriekš veiktos klīniskos pētījumos noskaidroja, ka tādiem antioksidantiem, kā E vitamīns, nav novērojama ietekme uz Alcheimera slimību.

Tomēr tagad bioķīmiķi izvirzījuši jaunu pieņēmumu par flavonoīdu iedarbību un proti, ka līdztekus antioksidantu īpašībām tiem piemīt citi iedarbības mehānismi, kas šajās vielās ieslēgtajām bioloģiski aktīvajām sastāvdaļām ļauj izpaust savu spēku. Šāds pieņēmums balstīts atsevišķu nesen veiktu pētījumu rezultātos, kuri parādīja, ka orāla zaļās tējas vai vīnogu flavonoīdu uzņemšana samazina smadzeņu patoloģiju un dažos gadījumos pat uzlabo kognitīvās spējas.

Dr. Viljamss ar kolēģiem pastiprināti pievērsušies viena atsevišķa flavonoīda - epikatehīna iedarbības izpētei šūnu līmenī. Epikatehīns salīdzinoši lielā daudzumā atrodams dažādos pārtikas produktos, ieskaitot kakao pupiņas un no tām gatavotajos produktos. "Mēs atklājām," stāsta Viljamss, "ka epikatehīns aizsargā no bojājumiem smadzeņu šūnas, taču ar tāda mehānisma palīdzību, kas nesaistās ar tā antioksidatīvo aktivitāti, kā arī, laboratorijas testos novērojām, ka šī viela var samazināt dažus Alcheimera slimības patoloģijas aspektus." "Tas ir interesanti, jo epikatehīns un tā sabrukšanas produkti cilvēka asinsritē ir atrodami vēl vairākas stundas pēc to saturošo produktu apēšanas. Līdz ar to epikatehīns ir viens no retajiem flavonoīdiem, kas spēj bioloģiski aktīvā formā sasniegt smadzenes."

Cita, jūlija mēnesī izdevumā Journal of Alzheimer's Disease publicēta pētījuma (1) autori nonākuši pie slēdziena, ka D vitamīna un kurkumīna, galvenās turmerika saknes sastāvdaļas kombinācija var smadzenēs likvidēt daļu no amiloīdu aplikuma ieslēgumiem cilvēkiem, kuriem Alcheimera slimības attīstība sasniegusi jau noteiktu fāzi.

Kalifornijas universitātes (Losandželosā, ASV) Deivida Džefē Medicīnas skolas zinātnieki izpētījuši, ka šīs divas uzturvielas spēj tādējādi ierosināt imūnsistēmu, ka tā sāk izvadīt no smadzenēm toksiskos savienojumus. Virknē eksperimentu pētnieki noteica, ka kurkumīns un vitamīns D veido "dubultaizsargu vienību", kas vienoti cīnās pret amiloīdu ieslēgumiem. Kurkumīns palīdz baltajiem asinsķermenīšiem piestiprināties amiloīdu proteīniem, kamēr vitamīns D "aizsargā flangus" un paātrina šūnu darbību aplikuma noārdīšanā.

"Mēs ceram," saka pētījuma autors dr. Milans Fiala, "ka pārtikā dabīgi ietilpstošais vitamīns D un kurkumīns sniegs jaunus līdzekļus Alcheimera slimības profilaksei un ārstēšanai." Kurkumīna saistība ar Alcheimera slimības novēršanu tikusi pētīta jau gadiem ilgi, taču tikai tagad tas atzīts par terapijas līdzekli. Atzīmējams, ka citā pētījumā (2) saskatīta saistība starp deficītu D3 vitamīna līmeni organismā un Alcheimera attīstības risku.

[1] Masoumi et al. 1α,25-dihydroxyvitamin D3 Interacts with Curcuminoids to Stimulate Amyloid-β Clearance by Macrophages of Alzheimer's Disease Patients . Journal of Alzheimer's Disease. 2009 Jul;17(3):703-717.
[2] Evatt et al. Prevalence of vitamin d insufficiency in patients with Parkinson disease and Alzheimer disease. Arch Neurol. 2008 Oct;65(10):1348-52.

Attēlā: kakao pupiņas kakao auglī (wikimedia commons).

Avoti:

alphagalileo.org; j-alz.com

© Atklajumi.lv. Pārpublicēt atļauts tikai ievērojot ŠOS NOTEIKUMUS.